Yukarı Çık

INNO3D RTX 2060 SUPER TWIN X2 OC EKRAN KARTI İNCELEMESİ


Bugünkü incelememizde ülkemizdeki RTX 2060 Super ekran kartları arasında en ucuz fiyat etiketine sahip olma ünvanını taşıyan Inno3D Twin X2 OC modeli bulunuyor. Inno3D aslında uzun zamandır piyasada olan tecrübeli markalardan biri, fakat ülkemizde bir süredir piyasada bulunmadığı için günümüzde pek bilinirliği kalmadı. Firma ülkemize tekrar dönüş yaparak kendini tekrar hatırlatmayı hedefliyor, üstelik ülke piyasasına oranla böyle fiyat/performans odaklı modellerle!

TASARIM

Cihazın kutusu nispeten sade olmuş. Sol alt köşede ekran kartının ufak bir görüntüsüne yer verilmiş. Kutunun diğer yüzlerinde ise kartın bazı teknik detaylarına yer verilmiş. Kutu içeriği olarak kartın kendisi, garanti belgelesi ve mouse pad için bir ufak kutu çıkıyor fakat o kutunun içerisi bizde boş çıktı. Maaliyeti düşürmek adına yapılmış bir hamle olabilir.

1660 Ti Twin X2 modeline oranla bu modelin fanlarında ciddi bir boyut artışı yaşanmış bu güzel bir hamle. Çünkü RTX 2060 Super, 175W TDP değerine sahip bir hayli güçlü bir GPU, bu yüzden iyi performans alabilmek adına soğutmanın iyi tutulması şart. Kartın genel çevresi ise gri renklerde sade ve şık bir tasarıma sahip olmuş. Fakat keşke fanların ortasına ufak bir etiket yapıştırılsaydı bu sayede tasarım çok daha hoş olabilirdi.

Ekran kartını çevirip arkasına baktığımız zaman gri ve siyah renk şemasına sahip bir arka plaka bulunuyor. Bazı uygun fiyatlı ekran kartlarında olduğu gibi plastik arka plaka yerine gerçek metal arka plaka kullanılması hem soğutma hem de genel kalite açısından oldukça olumlu bir hamle olmuş!

Inno3D RTX 2060 Super Twin X2

Bu kart uygun fiyatlı bir model olmasına rağmen Inno3D 3 adet bakır ısı borusu koymayı ihmal etmemiş! Çekirdeğe direkt olarak temas eden bu 3 bakır ısı borusu oluşan sıcaklığı alüminyum bloğa taşıyor ve fanlar yardımıyla bu sıcaklık karttan dışarıya tahliye ediliyor. Bunun yanı sıra kartın güç tüketimini de hesaba katarak VRM yani güç bileşenlerinin üzerine de termal ped uygulanıp bir soğutma sağlanmış.

TEKNİK DETAYLAR

 • GPU: TU106-410-A1
 • Mimari: Turing
 • CUDA: 2176
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1470 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1665 MHz
 • Bellek Frekansı: 14 Gbps GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği: 256 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 8 GB
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0b
 • Çoklu Ekran Kartı Desteği: Bulunmuyor
 • Üretim Teknolojisi: 12 nm
 • Desteklenen Teknolojiler: G-Sync, DX 12, Ray Tracing, DLSS 2
 • Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
 • TDP: 175W

Inno3D RTX 2060 Super Twin X2

Ekran kartının soğutucu bloğunu söküp PCB’ye baktığımız zaman ilk olarak gözümüze Micron’un GDDR6 yongaları çarpıyor. Bu kart uygun fiyatına rağmen piyasanın üst kalite yonga üreticilerinden biri olan Micron marka yongalara sahip olmuş. Genel performans anlamında bizce oldukça iyi bir marka. Bunun yanı sıra 6 faz GPU beslemesi bulunurken 2 fazda VRAM beslemesine yer verilmiş ve bu beslemeler termal ped ile soğutucuya bağlanmış.

Aynı zamanda bu ekran kartı hem DLSS hem de DLSS 2 teknolojilerini destekliyor. Yani makine öğrenme sayesinde DLSS destekli oyunlarda bazı istisnalar hariç görüntüden kayıp vermeden daha yüksek FPS değerleri almanız mümkün kılınmakta. Fakat DLSS destekli oyun listesi çok fazla değil.

Bunun yanı sıra nispeten daha uygun bütçede bu ekran kartı sayesinde Nvidia’nın yeni RTX teknolojisi rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ray Tracing destekli oyunlarda çeşitli yansımalar, gölgelendirmeler anlık olarak gerçeğe en yakın şekilde işlenerek sizlere muazzam görüntüler sunulabilmekte.

PERFORMANS TESTLERİ

RTX 2060 Super’in ilk oyun testini Call of Duty Modern Warfare‘in battle royale modunda yapıyoruz. 1080P grafiklerde ve en yüksek grafik ayarlarında, üstelik RTX açıkken ortalama olarak 110 FPS gibi güzel değerler aldık. Anlaşılan Nvidia, RTX modunu son zamanlarda gerçekten iyi optimize etmiş.

İkinci oyun testimiz ise klasik olarak CS:GO ile oluyor. Tahmin edebileceğiniz gibi 1080P ve en yüksek grafik aralarındaki testlerde 200 ile 450 FPS arasında çok yüksek FPS değerleri almayı başardık. Tabii FPS’ler bu kadar yüksek olunca ekran kartı kendini %100 kullanıma pek çıkartmıyor…

Uzun süredir testini yapmadığımız Apex Legends oyununda ise 1080P çözünürlük ve en yüksek ayarlarda 110 ile 190 FPS arasında yine güzel sonuçlar aldık. Yani 144 Hz monitör sahibi biriyseniz oldukça akıcı bir oyun deneyimi yaşamanız mümkün.

Son oyun testimiz ise popüler battle royale oyunlarından olan Fortnite ile oluyor. 1080P ve destansı grafiklerde 140 FPS ortalama aldığımız oyunun çözünürlüğünü 2K yaptığımız zaman bu değerin 90’lara kadar düştüğünü gördük, yani 144 Hz akıcılığı için 1080P en ideal çözüm bu kartla.

Ekran kartının testlerini Corsair’ın Delta RGB model kasasında ve yan cam kapalıyken yaptık. Eğer bu şekilde yarı mesh yapıda bir kasayla kullanırsanız ekran kartı sıcaklığını 75-76 derecelerde tutmayı başarıyor. Fan sesi olarak ise bir gürültü yok değil fakat kullanıcıyı rahatsız edecek düzeyde değil.

SONUÇ

Inno3D RTX 2060 Super Twin X2 model ekran kartı ülkemiz için uygun fiyatıyla güzel bir alternatif sunmuş. Ekran kartı uygun fiyatına rağmen 3 bakır ısı borulu soğutması, Micron marka GDDR6 bellekleriyle aslında gayet iyi bir performans veriyor.

OnnoAjans | E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.
×
×
×
 • Giriş / Kayıt
 • Sipariş Takibi